Fotografie zachycující krásy železnic vystaví galerie Patro

07.09.2017 15:00 - 30.09.2017 15:00
Fotografický cyklus mapující reálie železničního prostředí severní Moravy a Polska. Tematické minisérie, zachycující život na kolejích v průběhu posledních pěti let představí galerie Patro.

Žánrové i dokumentární fotografické minisérie, mapující život na železnici v oblasti severní Moravy a Polska, jsou součástí širší časosběrné výstavy s výmluvným názvem Čas na kolejích, která potrvá v Galerii Patro Olomouc do 30. září.

Autor cyklu, přerovský fotograf Pavel Ondrůj, dává skrze své snímky technických detailů nahlédnout do reálií železničního prostředí, ale třeba poeticky naladěným divákům zároveň zprostředkovává žánrové záběry přírody v okolí trati.

„Atmosféra na železnici je naprosto specifická, a právě to je mi inspirací. Snažím se zachytit jak celky, tak detaily všedního dne, spojené s děním kolem ní. Fotím v každém ročním období, v každém denním čase, za každého počasí.

Romantizující pohledy střídám s industriálními snímky, snažím se nahlížet objektivně realitu všedního dne a zároveň vidět krásu prostředí, byť někdy skrytou,“ říká autor.

Lásku k fotografování má už od dětských let díky otci, který ho brával do fotokomory, vážněji se koníčkem zabývá od roku 1997. Je členem Českého svazu fotografů, v dřívějších letech coby člen Olomouckého fotoklubu participoval na souborných výstavách například v olomouckém Muzeu umění.

Soubor Čas na kolejích představuje jeho minisoubory, z nichž některé nastiňují českému divákovi i život na železnici v Polsku, konkrétně třeba v Leszně, Varšavě nebo Zakrzewu.

„Jedna série formou originální fotoreportáže přibližuje proslulý polský bluesový festival Bluesexpres, odehrávající se na sto kilometrů dlouhém úseku tratě z Poznaně do Zakrzewu. Tato hudební slavnost se z velké části děje přímo v jedoucím vlaku, ale hraje se třeba i v zastávkách, kudy vlak projíždí, na nástupištích a nádražích,“ přiblížil atmosféru fotograf Pavel Ondrůj. Po polské železnici cestuje často a za posledních pět let tu nasbíral materiál pro výstavu ze všech koutů této země.

Autor: Hrdličková Aneta

Místo události: Opletalova 1,Olomouc

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • ŽIVOT S KRAJTOU

  22.03.2018 - 22.03.2018
  Klaunská one-man show plná humoru a nadsázky o životě osamoceného úředníka, který sdílí svou domácnost...

  VEČERNÍ SETKÁNÍ PODNIKATELŮ V OLOMOUCI 11.4.2018

  11.04.2018 - 11.04.2018
  Rozvíjejte se naplno a efektivně, tentokrát při večeři se Smartem. Očekávat můžete profesionální přístup,...

  Rozvojový večer "Izrael a Palestina: co se z médií nedozvíte"

  18.04.2018 - 18.04.2018
  Veřejná beseda "Izrael a Palestina: co se z médií nedozvíte"

  D. Pecková, Hradišťan, Spirituál kvintet

  28.04.2018 - 28.04.2018
  Společný koncert

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: