Olomoucké muzeum přiblíží vývoj českého a německého knižního umění

1. Hans R. Seifert (obálka / Umschlag) – Das Plakat, Mai 1915. Zdroj: MUO

20.06.2019 18:30 - 13.10.2019 18:00
Jak se měnila kniha s nástupem secese, symbolismu, surrealismu nebo funkcionalismu? Kdy začala být chápána jako svébytné umělecké dílo? A jak se navzájem ovlivňovaly české a německé knihy, na to odpoví návštěvníkům nová výstava Sousedé v knize | Česká a německá knižní kultura 1. poloviny 20. století ze sbírky Muzea umění Olomouc.

Výstavu zahájí vernisáž, která proběhne 20. června od 18.30hodin. Samotná výstava pak potrvá v prostorách Muzea moderního umění Olomouc, Salon a Kabinet do 13. října.

„Zaměříme se na vývoj knižních úprav od počátku 20. století až do konce  2. světové války, a to v podání jak českých, tak německých umělců,“ prozrazuje autorka výstavy Hana Bartošová s tím, že návštěvníci uvidí dvě stě padesát z třinácti set knih, které má muzeum ve sbírkách. 

Největším problémem byl výběr. „Bylo to těžké rozhodování, protože většina knih má kromě zajímavé obálky, vazby nebo titulního listu, také obrazový doprovod uvnitř. Přemýšleli jsme, jak to vyřešit, jak je lidem zpřístupnit, i když budou uzavřeny ve vitrínách. Nakonec se zrodil nápad na zapojení digitálních médií, a tak alespoň u některých titulů zprostředkujeme návštěvníkům vhled do celé knihy.“

Česká a německá kultura se stýkala a potýkala už od středověku a knižní produkce není výjimkou. „Je to podobné jako v ostatních – nejen uměleckých – oborech. Člověka většinou nejvíce ovlivňuje jeho bezprostřední okolí a dění v zemích, které nás obklopují. V Německu, u našeho největšího a ekonomicky nejsilnějšího souseda, byly i pro umělce větší studijní nebo pracovní možnosti,“ vysvětluje Hana Bartošová.

Nejprogresivnější umělci střední a východní Evropy tvořili v Německu, kde nalézali platformy pro nové pojetí umění. Jednou z nich bylo například hnutí Bauhaus, které vychází z konstruktivismu a způsobilo revoluci v architektuře, užitém umění i v typografii. Výstava však představí nejen knižní tvorbu meziválečné avantgardy, ale i knihy v úpravě umělců tvořících v prvních letech 20. Století ve stylu secese, symbolismu a dekadence, později pak expresionismu a kubismu.  „V našem pojetí nebude podstatné, jaké české knihy vycházely v němčině a naopak. Budeme se soustředit výhradně na výtvarnou, typografickou stránku knihy, představíme jednotlivé tvůrce a obsahovou stránku zcela pomineme,“ zdůrazňuje Bartošová.

Výtvarníci mají většinou blízký vztah k literatuře, a proto knihy často provázejí ilustrace autorů zvučných jmen. To ještě umocňuje skutečnost, že mezi umělci obou oborů panovaly často velmi úzké přátelské vazby. „Například šumavský mág Josef Váchal ilustroval knihy svých současníků Jakuba Demla nebo Josefa Šimánka, ale kromě toho mnohdy vystupuje i v roli autora textu. Váchal se věnoval knize jako celku, své knihy psal, ilustroval i vázal,“ vysvětluje Hana Bartošová.

Knižní tvorba byla pro výtvarné umělce také zcela prozaicky i vítaným zdrojem příjmů. Vydavatelství měla většinou stabilní okruh spolupracovníků z řad výtvarníků. V českém prostředí to bylo třeba nakladatelství Aventinum, které založil Otokar Štorch-Marien v roce 1919. Pracovali pro něj nejznámější umělci české meziválečné avantgardy, jako byli Josef Čapek, Jan Zrzavý, Josef Šíma, Jindřich Štyrský či Toyen. „V prostorách nakladatelství byla dokonce galerie – Aventinská mansarda, kde se ve své době konala řada klíčových výstav českého výtvarného umění,“ připomíná Bartošová

Autor: Tinková Dana

Místo události: Muzeum umění,Olomouc


Muzeum umění Olomouc

dříve Galerie výtvarného umění) bylo založeno 5. dubna 1951 jako součást Vlastivědného muzea v Olomouci....
602 671 477
 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Muchova lípa, platan v Lužánkách či Žižkův dub. Česko hledá strom roku

  17.06.2019 - 25.09.2019
  Dvanáct stromů s netradičním příběhem. Devět krajů, které vysílají do boje své zástupce. A stáří vždy...

  Muzeum prodloužilo výstavu kreseb Václava Ciglera až do konce září

  13.06.2019 - 29.09.2019
  Návštěvníci budou mít možnost vychutnat si po celé léto symbiózu kreseb Václava Ciglera, jeho skleněných...

  Vydala se sama pěšky z Mexika do Kanady. Uzavírali sázky, zda přežije první den

  09.10.2019 - 09.10.2019
  Lucie Kutrová se rozhodla změnit svůj pohodlný a prázdný život tím, že přežije v divočině. Vzala si ukulele,...

  Olomoucké muzeum umění poprvé představí tvorbu architekta Petra Braunera

  20.06.2019 - 13.10.2019
  Jeho stavby zná v Olomouci každý – pavilon A na Výstavišti Flora, věžový dům s vodojemem na Nové Ulici...

  Je libo na talíři, pavouky, hady a jinou havěť? V Olomouci a Ostravě je ochutnáte

  21.09.2019 - 26.10.2019
  Další ročník extrem food v Olomouci o Ostravě se blíží. A letos organizátoři slibují ještě větší extrém!...

  Voda, sklo a světlo. Arcidiecézní muzeum v Olomouci bude protnuto Světlem

  25.04.2019 - 29.10.2019
  Nejen vizuální, ale také duchovní přesah má pohled do mnohavrstevného prostoru, který je tvořen vodou,...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: