Vojenská hudba zahraje k jubileu. Do Olomouce míří i operní zpěvák Hůlka

Horní náměstí a chrám svatého Mořice rozezní v poslední dva dny srpna vojenská hudba. Zdroj: olomouc.eu

  Olomouc
  30.08. 14:00 - 31.08.2019 23:55

Mezinárodní festival vojenských hudeb letos v Olomouci připraví zážitek nejen hudební, ale i pro oko. Koncerty doplní přehlídky.

Horní náměstí a chrám svatého Mořice rozezní v poslední dva dny srpna vojenská hudba. Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu vojenských hudeb nabídne zájemcům nejen muzikantské umění domácích a zahraničních účastníků, ale i uniformy a náročné pochodové sestavy. Začíná v pátek 30. srpna ve 14 hodin vystoupením mažoretek.

„Čtvrtstoletá tradice festivalu mezinárodního formátu a zájem diváků jasně ukazuje, že má v Olomouci skvělé podmínky a armáda dlouholetou podporu. Vystoupení špičkových domácích i zahraničních vojenských souborů je každoročně velkou podívanou a letošní dramaturgie festivalu to jen potvrzuje,“ ocenil primátor Mirek Žbánek.

Program okoření také zpěvák Daniel Hůlka, který zazpívá s Vojenskou hudbou Olomouc. Ti společně zakončí první festivalový den v 19:30. Ten zakončí na Horním náměstí Vojenská hudba Nizozemska.

Kromě nich představí Vojenský umělecký soubor Ondráš vystoupení Krajina času a zahraje orchestr Královského letectva a vojenská hudba ze Slovenska a Lotyšska.

„Svou programovou strukturou, zájmem diváků a dlouholetou odezvou zahraničních vojenských hudeb si festival vydobyl velmi pevnou pozici v kalendáři podobných akcí pořádaných našimi partnery v Evropě. Letošní ročník s číslicí 25, tak můžeme s hrdostí označit za jubilejní,“ uvádí Kamil Mezihorák, hlavní inspektor vojenských hudeb Armády ČR.

V sobotu na diváky čeká od 10 hodin na Horním náměstí přehlídka vojenských hudeb. Tam vystoupí celky ze Slovenska, Lotyšska, Nizozemska a Olomouce. V chrámu svatého Mořice zahraje po roce Ústřední hudba Armády České republiky.

„Diváky čeká exhibice Čestné stráže Armády ČR i přehlídka motorizované jednotky Policie ČR a Vojenské policie. Sobotní program a samotný festival vyvrcholí ve 12:15 závěrečným společným koncertem,“ řekla Radka Stědrá, mluvčí Olomouce.

Mezinárodní festival vojenských hudeb se s přestávkami koná již od roku 1992. V roce 2005 jej v názvu nahradily Oslavy Maršála Radeckého, od roku 2017 vystupuje pod původním názvem.

Festival nenavštíví pouze Olomouc, ale 31. srpna a 1. září i Kroměříž na Velkém náměstí.

Autor: Pinková Lucie

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: