Jediný známý sloup s kaplí uvnitř stojí v Olomouci a je součástí dědictví UNESCO

Čestný sloup Nejsvětější Trojice stojí na Horním náměstí v Olomouci a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento monument je jediný známý sloup, který má uvnitř kapli. U jeho vysvěcení byla přítomna i císařovna Marie Terezie.

Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice zdobí Horní náměstí hanácké metropole a v roce 2000 se objevil na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Představuje nejvyšší sousoší České republiky. Měří 35 metrů a je na něm 18 soch světců, 12 figur světlonošů a 12 reliéfů s polopostavami apoštolů. Ve střední části sloupu je umístěné sousoší Nanebevzetí Panny Marie a jeho vrchol zdobí sousoší Nejsvětější Trojice.

Autorem monumentu byl architekt Václav Render. Ten se ale jeho dokončení a vysvěcení nedočkal. Na sloupu pracovalo po jeho smrti několik dalších architektů. Vysvěcení se konalo v roce 1745 za přítomnosti Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Štěpána Lotrinského.

Památka je jedinečná ještě jednou věcí a to, že je to jediný známý sloup mající uvnitř kapli. Svým rozsahem i koncepcí se řadí mezi největší skupinu barokních soch na jedné skulptuře v rámci střední Evropy.

 

INFORMACE:

Adresa: Horní náměstí, Olomouc
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.


  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: