FOTO: Olomouc se pokusí zbavit agresivních bezdomovců. Nedávejte jim peníze, vybízí lidi

Speciální skupina vyrazila do terénu zmapovat problematická místa, kde se v Olomouci zdržují bezdomovci. Zdroj: MMO

26.04.2019
Ten pohled znají asi všichni z ulic větších měst. Kolem nádraží se shlukují skupinky zanedbaných lidí, kteří zpravidla žebrají peníze se slovy „potřebuju na vlak“. Nejinak tomu je v Olomouci, kterou tento problém trápí čím dál víc. Radnice se proto rozhodla zakročit. Vytvořila skupinu odborníků, která spolu se strážníky hledá řešení.

„Nemáš pětikorunu? Za hodinu mi jede vlak a chybí mi pět korun.“ Jedna z mnoha otřepaných frází, kterou používají lidé bez domova snad v každém větším českém městě. Z pěti korun na vlak se po pár hodinách stanou desítky korun, které místo do jízdenky bezdomovec investuje zpravidla do levného alkoholu. Pak opilý leží na zemi nebo obtěžuje okolí. 

„Záměrně neříkám, že chceme problém vyřešit, protože zcela vyřešit problém bezdomovectví nedokázal nikdo, tím méně město za současných podmínek. Současně ale nemůžeme rezignovat a problémů si nevšímat, musíme dělat, co je v našich silách,“ upozornil primátor hanácké metropole Mirek Žbánek.

V Olomouci ustanovili speciální skupinu ze zástupců radnice a strážníků, ale i charity, dopravního podniku, technických služeb a policie. Prvním krokem bylo „mapování terénu“, a to nejen vyhlášených problematických lokalit, mezi které patří přednádražní prostor a křižovatka 1. máje, Wurmovy a Dómské. Do té budou nyní ve zvýšené míře jezdit na kontroly strážníci.

„Navštívili jsme také prostor před hlavním nádražím. Na tomto místě se koncentruje velké množství lidí, z nichž někteří pro bezdomovce slouží jako zdroj příjmů, a je tu také dostatek prostoru pro posedávání. Zde se asi nejčastěji vyskytují lidé, kteří jsou průběžně přes celý den pod vlivem alkoholu a obtěžují okolí,“ poznamenal primátor Žbánek.

Podle jeho slov však řešení není snadné. Uložené pokuty jsou právně nevymahatelné, vykázat tyto opilce či žebráky nelze, takže maximálně ty nejopilejší z nich občas policisté odvezou na záchytnou stanici. Za pobyt na ní ale nezaplatí. A tak jsou fakticky nepotrestatelní.

„Ze záchytky se pak ale po čase vrátí na svá oblíbená místa. Pokud někoho obtěžují a na místo jsou přivolaní strážníci, pak nutně potřebují svědectví oznamovatele. Jinak jsou tito lidé nepostižitelní, protože svou vinu samozřejmě sami od sebe nepřiznají,“ doplnil primátor. Avizoval však alespoň částečné řešení. Lavičky, které se nachází mimo prostor zastávek hromadné dopravy, by mohly být demontovány.  

Primárním cílem by však mělo být dostat tyto lidi z ulic a pokud možno je motivovat k tomu, aby se zapojili do pracovního procesu. Charita se tak například snaží vymýšlet programy, kdy bezdomovci plní kontejnery a pomáhají s úklidem. Zároveň také radnice apeluje nejen na Olomoučany, aby těmto lidem nedávali žádné drobné. Protože tím pak veškerou snahu o nápravu situace hatí. A začarovaný kruh se tím uzavírá. 


Autor: Petr Jindra

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  OBRAZEM: Olomoucká zoo se pyšní novými mláďaty lemurů

  29.06.2019
  V rodinách lemurů si s porody prostě nedají pokoj. Přírůstky nehlásí, ale v zoo o nich vědí hned u dalších...

  V Olomouci testují chytré koše. Lisují odpad a dobíjí je slunce

  21.06.2019
  Chytré koše na odpadky mohou vidět a také vyzkoušet lidé v ulicích Olomouce. Metropole Hané je rozmístila...

  FOTO: Sobovi z Brna se v Olomouci zalíbilo, zplodil už čtyři potomky

  18.06.2019
  Že je Haná úrodný kraj, potvrdil i samec druhu žijícího až za polárním kruhem. Do olomoucké zoo však...

  FOTO: S Esmeraldou do kubánského ráje a zpět. Barman z Olomouce si prací plní sny

  16.06.2019
  Že se bude věnovat gastronomii, věděl už od dob svých studií. Když se školou finišoval, přišla sametová...

  Cizinec v Olomouci vyšplhal na památku UNESCO a nechtěl dolů, sundali ho hasiči

  14.06.2019
  Že je sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci turistickým lákadlem, dokládá i jeho zápis...

  VIDEO: Z Olomouce až do vesmíru. Děti mluvily s astronautem na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

  13.06.2019
  Dětem z olomouckého Domu dětí a mládeže (DDM) se podařilo navázat úspěšné rádiové spojení s Mezinárodní...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: