FOTO: Olomoucká ZOO hlásí unikát. Na přelomu roku se narodila Bedřiška s Matějem  Olomouc
  11.01.2019

Které zvíře se v olomoucké zoologické zahradě v roce 2018 narodilo jako poslední? Samice oryxe jihoafrického Bedřiška. A které pro změnu jako první? Hádáte správně, byl to zase oryx. Tentokrát pro změnu samec Matěj. Dvojice tohoto poddruhu antilopy se má čile k světu.

Velmi brzké porody oryxů jsou nejen pro olomouckou zoo potěšující. S ohledem na jejich životní cyklus v zahradě navíc také logické.

 „Vypouštění oryxů v olomoucké zahradě je závislé na počasí. Většinou k němu dochází v květnu, od října pobývají na zimovišti. S tím souvisí i březost samic a následné datum porodů. Čím je tepleji a čím dříve oryxe můžeme vypustit ze zimoviště, tím dříve samice venku zabřeznou, a tím dříve se na zimovišti narodí mláďata,“ vysvětlovala zooložka Libuše Veselá.

Letošní dva porody jsou ale ještě kurióznější. Samice Bedřiška je totiž posledním narozeným mládětem roku 2018. A samec Matěj naopak prvním v roce 2019.

„Samice rodí mládě odkládacího typu. Neznamená to, že by jej odložila a vzala do zaječích. V přírodě mládě odloží, aby se schovalo do bezpečí. Sama se však za ním nevydává. Svou pachovou stopou by mohla přilákat predátora. Několikrát denně mládě bučením přivolá, nakojí jej, olíže mu konečník, čímž ho přiměje k vyměšování a nakonec ho dokonale očistí, aby ho případný predátor nevyhledal podle pachu,“ doplnila Veselá.

V olomoucké zahradě se oryxům, tedy poddruhu antilop, daří. První zvířata přijela na Hanou už v roce 1975 z Namibie.

 


Autor: Petr JindraMísto události: Darwinova 29, Olomouc


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: