FOTO: Věž olomoucké radnice přišla o patnáctimetrovou špici, čeká ji rekonstrukceOlomoucká radnice přišla o svou špici. Tu, stejně jako věž, čeká rekonstrukce. Zdroj: Magistrát města Olomouce  Olomouc
  09.10.2018

O patnáct metrů nižší je nyní věž olomoucké radnice. Tu v úterý pomocí dvou vysokých jeřábů sejmuli řemeslníci a jak špici tak i celou pětasedmdesát metrů vysokou věž čeká rekonstrukce. Naváže tím na nedávno dokončenou opravu střechy historické radnice.

V úterý ráno na jinak obvykle poklidné historické olomoucké Horní náměstí přijely dva vysoké mobilní jeřáby. Ty posloužily klempířům, aby z plošiny prozkoumali, v jakém je špička věže stavu.

Po průzkumu rozhodli, že ze špice samostatně sejmou nejprve zhruba dvoumetrovou tyč se zlatavým praporcem. Ta byla na věž umístěna teprve v roce 1990 místo dosavadní rudé hvězdy. Následně pak sejmuli část povrchového oplechování. 

Teprve poté mohl být další, asi dvanáctimetrový díl špice včetně pozlacené báně demontován a vcelku transportován ze sedmdesátimetrové výše až na dlažbu Horního náměstí.

"Posledním krokem pak byla demontáž další menší části nad nejvyšší z luceren věže. Pracovníci stavební firmy museli při dnešní demontáži prokázat i schopnost improvizace, protože vnitřní konstrukce špice věže nebyla zcela standardní," upozornil mluvčí olomoucké radnice michal Folta.

Báň by mohla obsahovat zajímavé dokumenty

Věž je tak po úterním zásahu snížena o přibližně patnáct metrů. "Sejmuté stavební prvky báně, která může případně obsahovat i zajímavé archivní materiály, následně prozkoumají památkáři, "dodal mluvčí radnice s tím, že vrchol věže pod odstraněnou špicí bude nakonec překryt a provizorně uzavřen.

Věž tak bude připravena k samotné rekonstrukci, která se uskuteční v příštím roce. "Opět půjde o mimořádně náročnou práci, protože věž je obdobně historicky cenná jako střešní konstrukce. Její základní části pocházejí z počátku 17. století, nejstarší části krovů jsou datovány dokonce až na počátek 16. století," řekl mluvčí radnice. 

Souběžně s opravou věže čeká radnice po výměně střehy i rekonstrukce fasád, a to včetně renovace kamenných erbů a obnovy historických slunečních hodin.
 
„V současnosti probíhá příprava výběrového řízení na tuto veřejnou zakázku,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček s tím, že částka na rekonstrukci je součástí návrhu rozpočtu na příští rok a zčásti by ji mohly pokrýt dotace.Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Horní náměstí 1,Olomouc

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: