FOTO: Vláčkem mezi vlky. Olomoucká zoo má po dokončení pavilonu další plány

10.03.2018
V areálu olomoucké zoo na Svatém kopečku stavbaři dokončili budování pavilonu Kalahari pro africká zvířata. Ta bude nyní čekat přesun do nového pavilonu který chce zoo v polovině dubna otevřít i návštěvníkům zahrady. Zoo však plánuje i další novinky, už letos by se mohli návštěvníci svézt vláčkem mezi arktickými vlky.

Voliéra zvaná "Bábovka" umožní procházku mezi ptáky. ZDROJ: ZOO Olomouc

„Pavilon Kalahari je zcela dokončen a připraven na nastěhování svých obyvatel, které proběhne postupně v průběhu následujícího měsíce,“ uvedla ka stavbě za patnáct milionů korun mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková s tím, že pro návštěvníky zahrady by se nový pavilon měl otevřít v polovině dubna. 

„Krásný moderní pavilon s africkými zvířaty je určitě dobrým krokem ke zvýšení atraktivity olomoucké zoologické zahrady. Ideální je, když může zoo lákat každý rok návštěvníky na něco nového, a to se tady na Svatém Kopečku daří,“ uvedl při prohlídce pavilonu Kalahari primátor Antonín Staněk. 

V zoo však připravují i další novinky, stavbaři tam pokračují na budování expozice nazvané "Safari Amerika", která naváže na Euroasii a vláček jím už v průběhu letošní hlavní sezóny bude vozit návštěvníky mezi arktickými vlky.

Vláček mezi vlky vyjede už v létě

Třetí etapa rozsáhlých přírodních výběhů, kterými projíždí safari vláček přímo mezi volně se pohybujícími zvířaty, naváže na část obývanou euroasijskými kopytníky. Arktičtí vlci budou od nich odděleni systémem dvojitých bran zamezujícím případné návštěvě sousedů. „Ta by totiž pravděpodobně končila hostinou, kde by ovšem jedni z nich byli hlavním chodem,“ dodala mluvčí zoo. 

Hotová je velká část oplocení a cesta pro vláček. Zbývá dokončit rozestavěnou více než 130 metrů dlouhou opěrnou zeď, sloužící ke zpevnění svahu pod pochozí návštěvnickou trasou a zbytek oplocení. Zídka zároveň umožní rozšíření cesty a vybudování vyhlídky na vlky. „V průběhu hlavní sezóny by mělo být hotovo a tato velmi zajímavá atrakce bude zprovozněna pro milovníky zajímavých zážitků,“ dodala mluvčí Břečková.

„Celý velkorysý projekt Safari posunuje olomouckou zahradu mezi ta nejlepší zoo. Myslím, že nabídka podívat se vlkům do očí jen přes drátěnou síť bude pro návštěvníky opravdu hodně zajímavá,“ komentoval novinku náměstek primátora Aleš Jakubec.

"Bábovka" umožní procházku mezi ptáky

Na příchod jarního počasí čeká také odložená rekonstrukce obří voliéry „Bábovky“ která nahradí v zahradě největší, téměř třicet let starou voliéru. A ve fázi projektování jsou "Africké mokřady", v které se promění rybníček a jeho nejbližší okolí v centrální části zahrady. 

„Odborná horolezecká firma zahájí práce hned, jak to dovolí podmínky. Plány máme velkolepé. Pokud půjde vše podle nich, zrealizujeme původní záměr ze začátku devadesátých let a vznikne moderní průchozí expozice, kde se budou lidé pohybovat přímo mezi ptáky,“ nastínila plány mluvčí zahrady.

Zoo má v plánu upravit také rybníček v centrální části areálu, který se o něco zvětší a dostane i ostrůvek a začlení se skladbou zvířat do afrického kontinentu. tam se zabydlí i nový exponát, který zatím zoo ponechává v tajnosti. 

„Náklady na všechny uvedené novinky se pohybují kolem 23 milionů korun. Na investicích do modernizace zoologické zahrady se podílí ze svého rozpočtu město Olomouc, je ale nutno dodat, že sama zoo si dokáže na značnou část těchto nákladů vydělat,“ ocenil hospodaření Zoo Olomouc investiční náměstek Filip Žáček.   

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Hrabáčovi v olomoucké zoo přicestuje partnerka z Prahy, zabydlí nový pavilon
Hlavní tahák otevře olomoucká zoo letos v létě – nový pavilon Kalahari

Autor: (red )

Místo události: Zoo Olomouc,Olomouc

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Letní výstava Flory Olomouc skončila. Navštívilo ji o pětinu méně lidí, než vloni

  20.08.2018
  Šedesátý ročník olomouckého výsaviště Flora pokračoval letní etapou. Ta však oprot loňsku zůstala za...

  VIDEO, FOTO: Hasiči bojovali s požárem lesa nedaleko Olomouce, dým byl vidět zdaleka

  19.08.2018
  /AKTUALIZOVÁNO/ Požár lesa u obce Dolany na Olomoucku v neděli ohlásilo hasičům hned několik volajících,...

  Náklaďák na D35 mezi Mohelnicí a Olomoucí narazil do odstaveného auta

  18.08.2018
  Nehoda nákladního a osobního auta zastavila v noci na sobotu provoz na 258. kilometru dálnice D35, ve...

  FOTO: Po nehodě na D35 zůstala škoda za milion, viník ujel. Policie hledá i svědky

  14.08.2018
  Policisté vyšetřují nehodu, ke které došlo v pondělí na dálnici D35 směrem z Olomouce na Mohelnici. Zhruba...

  FOTO: Olomoucká zoo se těší z dalších mláďat lemurů. A také "Králíkovství"

  09.08.2018
  Nové srpnové přírůstky hlásí olomoucká zoologická zahrada. A také testuje novinku - výběh s králíky,...

  Strážníci v Olomouci hledají posily. Lákají i na půjčky v tíživé situaci

  09.08.2018
  Městská policie v Olomouci hledá ženy a muže, ochotné obléci uniformu strážníka. Lákají na jistý pravidelný...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: