FOTO: Vláčkem mezi vlky. Olomoucká zoo má po dokončení pavilonu další plány

10.03.2018
V areálu olomoucké zoo na Svatém kopečku stavbaři dokončili budování pavilonu Kalahari pro africká zvířata. Ta bude nyní čekat přesun do nového pavilonu který chce zoo v polovině dubna otevřít i návštěvníkům zahrady. Zoo však plánuje i další novinky, už letos by se mohli návštěvníci svézt vláčkem mezi arktickými vlky.

Voliéra zvaná "Bábovka" umožní procházku mezi ptáky. ZDROJ: ZOO Olomouc

„Pavilon Kalahari je zcela dokončen a připraven na nastěhování svých obyvatel, které proběhne postupně v průběhu následujícího měsíce,“ uvedla ka stavbě za patnáct milionů korun mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková s tím, že pro návštěvníky zahrady by se nový pavilon měl otevřít v polovině dubna. 

„Krásný moderní pavilon s africkými zvířaty je určitě dobrým krokem ke zvýšení atraktivity olomoucké zoologické zahrady. Ideální je, když může zoo lákat každý rok návštěvníky na něco nového, a to se tady na Svatém Kopečku daří,“ uvedl při prohlídce pavilonu Kalahari primátor Antonín Staněk. 

V zoo však připravují i další novinky, stavbaři tam pokračují na budování expozice nazvané "Safari Amerika", která naváže na Euroasii a vláček jím už v průběhu letošní hlavní sezóny bude vozit návštěvníky mezi arktickými vlky.

Vláček mezi vlky vyjede už v létě

Třetí etapa rozsáhlých přírodních výběhů, kterými projíždí safari vláček přímo mezi volně se pohybujícími zvířaty, naváže na část obývanou euroasijskými kopytníky. Arktičtí vlci budou od nich odděleni systémem dvojitých bran zamezujícím případné návštěvě sousedů. „Ta by totiž pravděpodobně končila hostinou, kde by ovšem jedni z nich byli hlavním chodem,“ dodala mluvčí zoo. 

Hotová je velká část oplocení a cesta pro vláček. Zbývá dokončit rozestavěnou více než 130 metrů dlouhou opěrnou zeď, sloužící ke zpevnění svahu pod pochozí návštěvnickou trasou a zbytek oplocení. Zídka zároveň umožní rozšíření cesty a vybudování vyhlídky na vlky. „V průběhu hlavní sezóny by mělo být hotovo a tato velmi zajímavá atrakce bude zprovozněna pro milovníky zajímavých zážitků,“ dodala mluvčí Břečková.

„Celý velkorysý projekt Safari posunuje olomouckou zahradu mezi ta nejlepší zoo. Myslím, že nabídka podívat se vlkům do očí jen přes drátěnou síť bude pro návštěvníky opravdu hodně zajímavá,“ komentoval novinku náměstek primátora Aleš Jakubec.

"Bábovka" umožní procházku mezi ptáky

Na příchod jarního počasí čeká také odložená rekonstrukce obří voliéry „Bábovky“ která nahradí v zahradě největší, téměř třicet let starou voliéru. A ve fázi projektování jsou "Africké mokřady", v které se promění rybníček a jeho nejbližší okolí v centrální části zahrady. 

„Odborná horolezecká firma zahájí práce hned, jak to dovolí podmínky. Plány máme velkolepé. Pokud půjde vše podle nich, zrealizujeme původní záměr ze začátku devadesátých let a vznikne moderní průchozí expozice, kde se budou lidé pohybovat přímo mezi ptáky,“ nastínila plány mluvčí zahrady.

Zoo má v plánu upravit také rybníček v centrální části areálu, který se o něco zvětší a dostane i ostrůvek a začlení se skladbou zvířat do afrického kontinentu. tam se zabydlí i nový exponát, který zatím zoo ponechává v tajnosti. 

„Náklady na všechny uvedené novinky se pohybují kolem 23 milionů korun. Na investicích do modernizace zoologické zahrady se podílí ze svého rozpočtu město Olomouc, je ale nutno dodat, že sama zoo si dokáže na značnou část těchto nákladů vydělat,“ ocenil hospodaření Zoo Olomouc investiční náměstek Filip Žáček.   

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Hrabáčovi v olomoucké zoo přicestuje partnerka z Prahy, zabydlí nový pavilon
Hlavní tahák otevře olomoucká zoo letos v létě – nový pavilon Kalahari

Autor: (red )

Místo události: Zoo Olomouc,Olomouc

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Z ulic Olomouce mizí popelnice, jen letos už jich někdo ukradl dvě desítky

  22.03.2018
  Vedle drahých šperků, elektroniky, či třeba aut, zloději kradou i popelnice. Své o tom ví v Olomouci,...

  FOTO: Dvě kočky, psa, i zraněnou poštolku odchytli v jeden den strážníci v Olomouci

  21.03.2018
  Za jediný den strážníci v Olomouci odcyhtli hned několik zatoulaných zvířat. Poradit si museli se zatoulanými...

  Olomouc spustí parkovací aplikaci. Drobné mince už nebudou potřeba

  21.03.2018
  Bez nutnosti instalace či stahování, pouze s připojením k internetu. Taková bude nová internetová aplikace,...

  Přechod na letní čas zasáhne i do jízdních řádů olomoucké MHD

  20.03.2018
  Delší dny a kratší noci, více sluníčka, přinese změna zimního času na letní a s ním i nadcházející jaro....

  Do Olomouce už potřetí zavítá Veggie fest. Bude o jídle jako životním stylu

  19.03.2018
  Již třetí ročník olomouckého Veggie festu proběhne v sobotu 12. května v prostorách Pevnosti poznání.  Od...

  Opilá žena se v Olomouci dobývala do domu, nadýchala skoro 4 promile a skončila na záchytce

  18.03.2018
  Hodně přes míru přebrala alkoholu žena v Olomouci. Pod vlivem alkoholu se pak dobývala do jednoho z olomouckých...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: