FOTO: Červený kostel změní podobu. Ze skladu knih bude koncertní síň a kavárna  Olomouc
  05.09.2019

Červený kostel v Olomouci změní svou podobu i funkci. Po rekonstrukci mu zůstane prakticky pouze barva. Vnitřní prostory budou veřejně využívané. Architektonicky se mu doplní také sklo-ocelová přístavba.

Po 62 letech změní odsvěcený červený kostel v Olomouci svou úlohu. Tento sklad knih, kterým je od roku 1957, bude po rekonstrukci sloužit jako místo pro koncerty, výstavy nebo jako kavárna. Kraj za ni zaplatí více než sto milionů korun a promění tak kostel ve veřejnosti přístupnou dominantu.

„Půjde o zásadní změnu, protože v minulosti se památka lidem zpřístupnila jen dvakrát,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

V kostele v současnosti dělníci instalují novou elektřinu, omítku a v blízké budoucnosti také vytápění a sociální zařízení. Čím se bude zásadně lišit od ostatních sakrálních budov, bude přístavba ze skla a oceli.

„Do budoucna bychom chtěli, aby jednu ze stěn tvořily staré knihy. Opatřit bychom je mohli třeba formou sbírky, bude jich totiž potřeba zhruba 850 metrů,“ řekl autor architektonické studie Miroslav Pospíšil.

Pětapadesát metrů vysoký novogotický Červený kostel v Olomouci stojí na křižovatce Bezručovy ulice s třídou Svobody. Od roku 1957 se využíval jako sklad knih Vědecké knihovny v Olomouci, tudíž nebyl veřejnosti přístupný.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Místo události: Červený kostel, Olomouc


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: