Lidem v Olomouci vadí chemie a radní nechali zpracovat analýzu, jak hubit plevel  Olomouc
  30.07.2019

Olomouc zvažuje náhradu k chemickému hubení plevelů, podobně jako k ní přistoupili už v Plzni či třeba v Jihlavě. Radní v Olomouci tak vyslyšeli podněty obyvatel, kteří se na město obrátili otevřenou výzvou. Městská rada proto uložila odboru městské zeleně a odpadového hospodářství, aby ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce a Výstavištěm Flora předložil analýzu, co by stál záměr likvidovat plevely jinak, než chemickými herbicidy.

Výzvu lidí, aby v ulicích města přestaly být k hubení plevelů využívány chemické herbicidy, podepsalo jménem rodičů malých dětí, sportovců a pejskařů 36 lidí. Podle signatářů nebylo dosud uspokojivě vyvráceno riziko dlouhodobých negativních účinků přípravku RoundUp a jsou přesvědčeni, že vůči němu v současné době existují funkční alternativy.

„Dosud není na českém trhu jiná stejně účinná látka, která by spolehlivě odstranila nežádoucí plevel nebo porosty, aniž by zatížila životní prostředí. Přesto je nutné hledat jiná alternativní řešení k odstraňování nežádoucích plevelů a porostů,“ uvedl náměstek primátora Otakar Bačák.

K hubení plevelů pomocí horké vody přistoupily už třeba v Plzni (více o tom zde) nebo v Jihlavě (o tom jsme psali zde). 

Glyfosáty se dosud používají před zakládáním nových výsadeb dřevin nebo trvalkových záhonů, případně k odstranění plevelů zchodníků, cest a dalších prostranství.

„Pokud přistoupíme k omezení používání těchto prostředků, bude nutné posílit technické vybavení firem, které se o zeleň starají,“ naznačil primátor Mirek Žbánek.

V případě Výstaviště Flora a Technických služeb města Olomouce by to znamenalo nakoupit horkovodní párové plečky nebo jiná mechanická zařízení, která bude možné využít v účinném boji s plevelnými rostlinami v dlažbě nebo ve vegetačních plochách. Vypracování analýzy finanční náročnosti pro alternativní hubení plevele doporučila i Komise životního prostředí. Analýza by měla být k dispozici do konce měsíce listopadu.Autor: ) ( red
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: