Ne-kafe s tonikem a zrající ne-sýr. Olomoucký Veggie fest letos nabídkou překvapil  Olomouc
  14.05.2018

Sobotní veganský festival se nesl v duchu diverzity. Vegani i nevegani mohli zakusit rostlinné alternativy ve všech podobách. Akci doplňovaly stánky nabízející masáže nohou, oděv se zvláštními logy nebo po domácky vyrobeným kafe-nekafe. Nechyběla ani známá kapela Zrní, která sklidila velký úspěch.

Na festival ze všech koutů 

Sobotní den patřil v olomoucké pevnosti poznání veganskému festivalu. Už před půl desátou se u vchodu pevnosti začala tvořit fronta na vstupenky. Kdo si koupil lístek předem, dostal při vstupu speciální dárek v podobě placky nebo poukazu. Areál se začal plnit téměř okamžitě.

Návštěvníci všech věkových skupin ihned začali zkoumat stánky, z nichž některé ještě nebyly zcela připravené. Kromě veganského jídla a pití se na festival postupně sjížděli prodejci s přírodní kosmetikou,  vyřezávanými miskami, nebo oblečením s aktivistickými nápisy. Kdo chtěl, mohl si také u jednoho ze stánků dopřát masáž nohou nebo zad.

3, 2, 1, ... jíme!

Ihned po zahájení prodeje se po některých jídlech jen zaprášilo. Příkladem mohly být sladké muffiny, tofu párky v rohlíku nebo domácí cheescake. Pro ty, kteří sladké jídla v oblibě moc nemají, byly přichystány stánky se slaný pečivem nebo přírodním ne-sýrem, pojmenovaným „rýS“.

"Jestli chcete, klidně si jej kupte hned teď ráno a pochodujte s ním, on se jen tak neroztaje," žertoval prodejce stánku 'Kytky k sežrání.' O kousek dál si k jídlu návštěníci mohli dopřát ne-kávu s tonikem, pivo nebo jednu ze čtyř druhů domácích limonád.

Stánky však spíše doplňovaly celkovou atmosféru. Hlavní program probíhal totiž uvnitř pevnosti. Ve velkém sále úderem desáté hodiny zaznělo úvodní slovo a pak se návštěvníci mohli rozhodnout, zda si půjdou zacvičit jógu nebo v sále zůstanou a shlédnou téměř dvouhodinový dokument o býčích zápasech.

Pět národů, jeden cíl

Úsek čtyř debat, který následoval ihned po filmu, odstartoval panel vedený v angličtině. Při něm se na pódiu sešli aktivisté z Polska, Anglie, Slovenska, Španělska i Česka. Dotkli se mlékárenského průmyslu i boje proti kožešinovým farmám. Překvapivé na tom bylo, že téměř všichni z nich začínali jako vegetariáni a některým trvalo více jak 10 let, než přešli na veganskou stravu.

Britský aktivista Chris byl přesvědčen, že přechod na veganství je jako šplhání na Everest. „Musíte lidem říct, co je na vrcholu, co je hlavním cílem – a tím je jíst vegansky. Každý může po své hoře šplhat malými či velkými kroky, například omezovat mléko, poté něco jiného, každopádně důležité je, aby ten člověk věděl, co je na vrcholu – a to je veganská strava,“ uvedl na dotaz o tom, jestli nestačí být vegetariánem.

Podle slovenského aktivisty Martina Smreka je to však trošku jinak. „Já si zase myslím, že to může hodně lidí odstrašit. Budou si myslet ‚ježiš, chtějí ze mě udělat vegana‘. Pak to vyzní tak, že můžete být buď na 100% vegan nebo nic. Já jsem spíše názoru ‚Buďte veganem, jak nejvíce můžete,‘ jelikož každý malý krok tímto směrem bojuje za to, co je správné. Postupně tak snižujeme společně spotřebu potravin produkovaných řetězci, jejichž hlavním cílem není ochrana životního prostředí a zvířat, ale marketing.“ Na redukci mléka, vajec a mléčných výrobků se shodli všichni diskutující.

O pauze jedině za donuty

Touto dobou už však na své stanoviště dorazily veganské donuty od Blue Pig a utvořila se řada přes celý areál. Kdo byl na přednášce a nevšiml si, měl smůlu. Po donutech se jen zaprášilo.

Kvůli horkému slunečnému dni se tvořily velké fronty i u stánku s veganskou zmrzlinou, který patřil pod záštitu obchodního řetězce Globus. Hned vedle si účastníci festivalu mohli se zmrzlinou sednout pod stan a ochutnat přichystané sušenky či kousky raw tyčinek, které stánek v průběhu dne stále doplňoval. A co víc, za vyplnění dotazníku všichni dostali raw tyčinku zdarma.

Veganem od narození?

Asi nejpočetnější diskuze proběhla až v odpoledních hodinách. Hosty byly čtyři veganské matky, které své děti vedou ke stejným stravovacím návykům. Jelikož se diskutovalo i o tom, jak tuto situaci vnímají pediatři, doplnila tyto hosty odborným slovem také studentka medicíny, Eliška Selinger. 

Nejmladším hostem této diskuze byla dvanáctiletá Natálie, které se svou matkou Andreou přešly na veganskou stravu společně. „Nikdo mě do toho nenutil, rozhodla jsem se sama,“ uvedla Natálie. Při otázce, zda se jí za to ve škole neposmívají, odpověděla: „Holky ne. Ty to chápou. U kluků už je to horší. Já si z toho ale nic nedělám, jsem na to hrdá. S mamkou se vzájemně podporujeme.“

Jelikož obě žijí samy v jednom bytě, zajímalo diváky, jestli je veganská strava nevyjde draho. „Záleží na tom, jestli jste líný vegan nebo ne,“ smála se maminka Andrea. „Pokud si kupujete drahé polotovary, pak ano, je to drahé. Jestli si ale vyrobíte jídlo sami, pak to vyjde stejně jako strava obyčejná.“

Místo jídla muzika

Poptávka po jídle byla velká a v poledních hodinách, kdy končily poslední debaty, byly některé stánky téměř prázdné. Kdo tak na festival zavítal až později, moc se nenajedl. Jídlo však tou dobou nahradila živá muzika od české kapely Zrní, která na festivalu debutovala.

Svou hudbou tak celou akci v nočních hodinách zakončila. Letošní, v pořadí už třetí Veggiefest se podařil. Pokud vše půjde tak jak má, možná se dalšího ročníku dočkáme ještě letos na podzim.

 


Autor: Eliška KordulováMísto události: Pevnost poznání, Olomouc


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: