„Část mrtvých a zraněných skončila v našem hotelu,“ vzpomínala Procházková  02. 02. 2017

Dlouholetá redaktorka Lidových novin a známá válečná reportérka Petra Procházková v Olomouci vyprávěla o tom, jak vypadala Ukrajina před rokem 2014 a dnes. Svůj exkurz zahájila Majdanem, protože hotelem, kde bydlela, procházela frontová linie.

Akce se konala pod záštitou neziskové organizace ARPOK. „Jaká vlastně Ukrajina byla, než se z ní stala země, která není zajímavá pro turisty, ale spíše pro novináře?“ zaznělo v úvodu z úst Petry Procházkové.

Přiblížit se to snažila také její kamarádka a herečka Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová, která přednesla krátký text ukrajinského novináře Oleha Kryštopy.

„Země působila chmurným dojmem, především Kyjev a okrajová sídliště,“ naznačila. „Byly tady obrovské rozdíly mezi východem a západem, vesnicí a městem, ale i v rámci města, mezi sídlišti a zbohatlickými čtvrti,“ pokračovala.

Novinářka vyprávění podpořila snímky, často zachycující syrové okamžiky. Část pocházela z přelomu roku 2013 a 2014, kdy se společně s bývalým novinářem Mirkem Štětinou ubytovala v hotelu Ukrajina v čele Majdanu, který byl zrovna obklíčen demonstranty i jejich protivníky - Berkutem, bývalou bezpečnostní složkou na Ukrajině.

Procházková to přirovnala k frontové linii. Hotel se proměnil v ošetřovnu. „Valná část mrtvých a zraněných skončila přímo v našem hotelu,“ uvedla Procházková. Masakr ze 21.února považuje za jednu z nejzásadnějších událostí.

Celá vlna nepokojů vznikla v důsledku pozastavení jednání ohledně tzv. asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Události spojené s nepokoji v období od listopadu 2013 do února 2014 nesou obecné označení Euromajdan. Vedly především ke svržení prezidenta Janukovyče.

Na zážitky z Kyjeva navázala příběhy z Luhansku či Mariupole, které rovněž procestovala na vlastní pěst.

Při diskuzi nakousla novinářka i téma vztahu Ruska s Blízkým východem, nebo sdělila své dojmy ze setkání s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou.
Autor: Michaela Susedíková


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: