OBRAZEM: Olomoucká zoo se pyšní novými mláďaty lemurů  29.06.2019

V rodinách lemurů si s porody prostě nedají pokoj. Přírůstky nehlásí, ale v zoo o nich vědí hned u dalších dvou druhů těchto poloopic. A tentokrát to je Vari černobílý a lemuru běločelý.

Vari je navíc lemurem, kterého zoo Olomouc rozmnožuje coby jediná zahrada ze všech unijních zoologických zahrad v republice. Dne 29. dubna se narodila dvě mláďata.

„I lemur běločelý má co ukázat. Prozatím poslední mládě se na svět poprvé podívalo 26. dubna,“ doplňuje zoolog Ing. Jitka Vokurková.

Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a narodilo se v ní celkem 38 mláďat. Lemuři běločelí jsou s počtem mláďat a v délce chovu pak v těsném závěsu o jediné číslo - rok 1989 a 37 mláďat.

Lemuři jsou nejaktivnější po rozednění a za soumraku. Ve volné přírodě obývají pouze ostrov Madagaskar. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, listím, či hmyzem.

Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů, lovu pro maso a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.
Autor: Dana Tinková

V redakci se věnuje vztahům s partnery, dále se specializuje na akce a pořádání soutěží


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: