Dopravu v Olomouci řídí chytrá ústředna. Ovládá křižovatky, značky i kamery, pomůže zaparkovat  
  11.04.2019

O uzavírkách či dopravních nehodách se řidiči dozví prakticky okamžitě, aby nemarnili čas čekáním v zácpách. V Olomouci totiž byla do ostrého provozu spuštěna nová dopravní ústředna. Informace z ní čerpá i aplikace Chytrá Olomouc. Tu si mohou lidé stáhnout i do svých mobilů.

Všechny semafory z hanácké metropole bude možné ovládat z jediného místa. Nová řídící dopravní ústředna může usměrňovat dopravu například za použití takzvané zelené vlny, aby řidiči nemuseli brzdit a neustále zastavovat na červenou, ale projeli souvislý úsek města plynule. Tím nejen uleví ovzduší ve městě, ale i vlastním nervům.

„Nová dopravní ústředna je sofistikované centrum s inteligentním řízením světelných křižovatek, monitoringem obsazenosti parkovišť, ovládáním proměnných značek či možností připojení dohledových kamer. Primárně má koordinovat dopravní provoz ve městě,“ vysvětloval primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Vybraná data, která doputují do dopravní centrály, pak její pracovníci zadají také do aplikace Chytrá Olomouc, kterou si mohou lidé bezplatně stáhnout.

„Pro řidiče je dobré, že v aplikaci vidí, kde jsou aktuální uzavírky nebo dopravní nehody a mohou lépe plánovat svou trasu. Navíc aplikace ukazuje i aktuální počet volných parkovacích míst na šesti frekventovaných velkých parkovištích,“ doplnil náměstek primátora Matouš Pelikán.

Vybudování dopravní ústředny přišlo na 30 milionů korun. 85 procent ceny zaplatila dotace z Evropské unie. Aplikaci Chytrá Olomouc si mohou stáhnout majitelé telefonů s operačními systémy Android a iOS.
Autor: Petr Jindra


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: