Olomouc zmodernizuje varovný a informační systém. Jeho výměna vyjde na 80 milionů  Olomouc
  31.10.2018

V nejbližší době začne Olomouc instalovat nový varovný a informační systém. Modernizace zařízení vyjde město na 80 milionů korun. Více než dvě třetiny nákladů budou uhrazeny z dotace.

Současný systém, který Olomouc používá, sice stále funguje, ale podle odborníků je už zastaralý. Vyžaduje náročnější opravy a údržby. Navíc poskytuje menší množství služeb.

„Některé stávající prvky jsou na hraně životnosti. Sirény jsou již zastaralé a především srozumitelnost jakéhokoli hlášení je velice nízká,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Nynější systém je založen na kombinaci sirén a obecních rozhlasů. Tvoří ho 1832 jednotek instalovaných na sloupy s osvětlením.

„Důležitá je propojitelnost s dalšími informačními a monitorovacími prvky. Těmi jsou například informační panely, monitoring ovzduší či srážkoměry. Současně může plnit i funkci rozhlasu pro jednotlivé městské části,“ vysvětloval mluvčí magistrátu Michal Folta.

Realizace nového systému bude technicky náročná a potrvá tři roky. V každém z nich dojde k pokrytí přibližně jedné třetiny území města.

„Ty městské části, které žádnou možnost hlášení v současnosti nemají, tak získají zcela nový, plně digitální bezdrátový rozhlas," řekl mluvčí Folta.

Celkové náklady na kompletní modernizaci jsou vyčísleny na 80 milionů korun, a to včetně pětiletého servisu.

"Město uspělo s žádostí a na modernizaci celého výstražného systému získalo dotaci 55 milionů korun,“ dodal náměstek Major.

Dotace výrazně uleví městské kase.


Autor: Svatoslav Hořínek
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: