Olomoučtí baseballisté vzdají hold veteránům, zúčastní se i poslední český stíhač RAFOlomoučtí baseballisté připravili akci, při níž vzdají hold mužům ve zbrani a válečným veteránům. Ilustrační foto  Olomouc
  08.06.2018

Poslední žijící stíhač RAF, generál Emil Boček, bude mezi čestnými hosty sobotní akce, kterou v Olomouci pořádají tamní baseballisté. Ti vzdají hold veteránům i současným vojákům.

Areál v Olomouci - Lazcích ožije v sobotu nevšední podívanou. Od dopoledne až do večera tam návštěvníci uvidí ukázky vojenské techniky, zbraní, práce vojáků i zdravotnického personálu v rámci Army Day, tedy události, při které v zahraničí vzdávají sportovci hold vojákům. V hanácké metropoli se akci rozhodl uspořádat baseballový oddíl Skokani Olomouc.

Při této příležitosti uctí i válečné veterány. Mezi čestnými hosty bude například i poslední, český, žijící stíhač RAF - generál Emil Boček, který letos oslavil 95 let. A pochopitelně nebude chybět ani baseball.

„Akci tohoto druhu děláme vůbec poprvé a moc se na ni těšíme. Spolupráce se jmenovanými subjekty je vynikající,“ řekl Václav Voják, předseda baseballového oddílu Skokani Olomouc. 

Příchozí se od 11 hodin mohou těšit na přehlídku současné vojenské techniky, například obrněná vozidla Dingo či Land Rovery, a také na historická vozidla z vozového parku Technického muzea Olomouc.

Nebudou chybět ani ukázky zbraní, které používají čeští vojáci, kteří zde budou prezentovat své poslání. Stejně tak budou moct příchozí nahlédnout do zdravotnické sanitky a využít možnosti nácviku resuscitace na figuríně. Pro malé i velké si vojáci připravili střelnici a dětský koutek. 

Od 13 hodin přijde na řadu slavnostní ceremoniál, při kterém budou na půdě baseballového hřiště oceněni přítomní druhováleční i novodobí váleční veteráni.

Díky spolupráci s Vojenskou nemocnicí, která jedenáctým rokem provozuje komplexní péči pro válečné veterány, se organizátorům podařilo zařídit účast nejen generála Emila Bočka, ale také například plukovníka Ivana Solovky a dalších.

„Velice si cením snahy oddílu Skokani Olomouc a jsem jim vděčný, že věnovali válečným veteránům jeden ze svých zápasů. Jsem rád, že můžeme alespoň malou měrou spolupracovat a připravit válečným veteránům krásné odpoledne,“ řekl Martin Svoboda, ředitel Vojenské nemocnice, která před nedávnem obdržela Cenu města Olomouce 2017 právě za příkladnou péči o válečné veterány.

V rámci ceremoniálu zazní živě zazpívaná národní hymna v podání operního zpěváka Moravského divadla Olomouc Jakuba Rouska a vystoupí i Olomoucké mažoretky. 

Od 14 hodin začne extraligový baseballový zápas mezi Skokany Olomouc a Olympií Blansko. Oba týmy nastoupí na hřiště ve speciálních dresech se vzorem vojenského maskáče v klubových barvách. Slavnostních nadhozů se ujmou podplukovník Martin Krumnikl z Posádkového velitelství Olomouc a podplukovník Tomáš Skácel z Centra podpory speciálních sil Olomouc.

Po celý den bude připraveno bohaté občerstvení. Vstupné na baseballový zápas stojí 30 korun. Děti do 15 let mají vstup zdarma.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Lazce,Olomouc

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: