FOTO: Olomoučtí "tomíci" učili děti přežít v přírodě. Nechyběla ani noc v lese

Každé družstvo pracovalo na vlastním totemu. FOTO: Alena Zapletalová

21.07.2018
Už více než třicet let pořádá oddíl Asociace TOM TUŘI 4105 Olomouc tradiční dětské tábory. V podání „Turů“, jak se turistický oddíl nazývá, mají ale vždy tábory něco navíc. Na týdenním pobytu v přírodě se baví nejen děti, ale i dospělí. Jinak tomu nebylo ani letos v Ptenském Dvorku.

Skupinka větších či menších dětí, instruktorů, vedoucích a kuchařek vyrazila do tábořiště mezi Prostějovem a Suchdolem už počtvrté. Téměř čtyřicítka dětí od čtyř do šestnácti let a dalších přibližně dvacet instruktorů a vedoucích si letos užívalo tábor ve stylu zálesáctví a trampských zvyků.

Jako veverka po kmeni

My jsme „Tury“ navštívily spolu s fotografkou během třetího dne tábora, kdy už měly děti zaběhnutý táborový program. Po tom, co jsme prošly tábořiště, jsme byly svědky zavěšení prvního totemu, který společnými silami vytvořila skupinka nejmenších dětí.

Při pohledu na jednoho z vedoucích, přezdívaného „Žabák“, který neohroženě šplhal po stromě a naprosto jistě přecházel z větve na větev, se nám tajil dech. „A teď to vezmi dolů jako veverka, Pepo. Po kmeni,“ smáli se vedoucí, kteří dole dohlíželi na bezpečnost svého kamaráda i dětí.

Hlavní vedoucí, „šéfová“ nebo taky „Soník“, nám mezi tím přiblížila zbytek areálu, program a zavzpomínala i na minulé tábory. Na zkušené zdravotní sestře Soně Rokytové bylo vidět, že ji její oddíl baví a naplňuje. Ostatně, tak působili i další vedoucí, kteří si za roky společných táborů vytvořili pevné kamarádské pouto, které přenesli i na děti. Některé z menších dětí tak svým vedoucím říkali spíš teto nebo strejdo.

Každý den po společném jídle mělo jedno z družstev táborovou službu, kdy automaticky uklidilo nepořádek, který tu a tam vznikl, a uklidilo jídelnu. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Vedoucí mezitím prozradili, že se tábora účastní i chlapec, který má jasnou představu o své budoucnosti, chce být vědcem. Sám nás několikrát překvapil svými vědomostmi a jedna z vedoucích, Valča, proto během dešťové přeháňky utrousila: „tak co, Vojto, už víš, jakou rychlostí dopadají kapky na zem?“. Pak si děti mohly vychutnat více než hodinové volno do odpoledního programu. Vedoucí zatím ladili program na odpoledne i další dny. Ten se totiž na táborech řeší prakticky neustále.

Z bazénu se nikomu nechtělo

Ve dvě hodiny odpoledne svolala táborníky na nástup táborová písnička a vedoucí dětem prozradili odpolední program. Díky hezkému počasí se hry přesunuly do bazénu. Nejmenšímu týmu patřilo brouzdaliště za dohledu několika vedoucích, ostatní týmy soutěžily v lovení míčků bez pomoci rukou v hlavní části bazénu.

Hra děti strhla natolik, že nevadily ani přeháňky, které se nad tábořištěm prohnaly. Po celém areálu bylo slyšet neustálé hecování a podporování a to nejen dětí navzájem, ale všech ostatních zúčastněných. Na barvě týmu nezáleželo, děti podporovaly jak své spoluhráče a přesto, že každý tým chtěl vyhrát a získat další body do bodování celotáborové hry, tak i soupeře.

Z bazénu se pak chtělo jen málokomu. O chvíli později následovala další hra, která měla stmelit kolektiv. Na provizorních lyžích se měl celý tým co nejrychleji dostat do cíle a zpět. Zvednout nohu ve stejnou chvíli, byl ale pro některé týmy trochu oříšek. „Pravá! Vy nevíte, která je pravá?“ volali všichni. Nadšení ze hry byli ale i vedoucí, kteří svým pojetím bavili i přihlížející děti.

Po dvou hrách, během kterých dostaly bránice všech přítomných pořádně zabrat, následovalo chystání večeře. Vedoucí připravili takzvaný Setonův hrnec nebo-li jámu s horkými kameny a kopřivami, kam se umístilo v alobalu zabalené kuře nebo zelenina.

Zálesácká večeře na ohni

O dvě hodiny později děti nedočkavě postávaly za hranicí kolem Setonova hrnce a čekaly na výsledek kuchařského umění vedoucích. „Proč jste si na to hoši nevzali rukavice?“ smál se Petr Rokyta přezdívaný Kiťa, když ostatní mužští vedoucí vytahovali horké kameny. „Poctivýho nepálí a tohle je mistr azbest,“ odpovídali ostatní a ukazovali na vedoucího Jirku.

Z netradiční večeře byly děti nadšené. Během ní povídaly o všem, co je napadlo a bylo vidět, že tábor v přátelském prostředí si opravdu užívají i ti nejmenší. „Já jsem totiž nejlepší vedoucí,“ smál se dlouholetý člen oddílu Petr.

Ještě před odjezdem nám pak celý tým zazpíval svou táborovou hymnu inspirovanou písničkou Pohoda od skupiny Kabát. Po večerním programu pak některé čekala další výzva – noční hlídka. Zatímco někteří se snažili vedoucí přemluvit už během dne, aby na hlídku nemuseli, ostatní se na ni těšili.

Další den pak děti čekalo další velké dobrodružství. Společně se svými vedoucími si totiž musely postavit v lese přístřešek a přespat tam. Jednoduše tábor, jak má být.

Autor: Spurná Zuzana

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  VIDEO: Divoká honička v ulicích Olomouce. Zfetovaný řidič ujížděl před policií

  20.11.2018
  Policisté chtěli zastavit auto kvůli propadlé technické kontrole. Řidič vozu však zrychlil a snažil se...

  FOTO: Z jedoucího auta na D1 vypadla ocelová tyč a zapíchla se do jiného vozu

  20.11.2018
  Z auta jedoucího na dálnici D1 u Lipníka nad Bečvou vypadla ocelová tyč. Ta se následně několikrát zapíchla...

  Cyklista nečekaně zatočil. Řidič za ním nestačil zareagovat a srazil jej

  19.11.2018
  Auto u Dolan srazilo cyklistu. Muž na kole zřejmě nečekaně změnil směr a vjel vozu pod kola. Policisté...

  Hokejisté z Hané po reprezentační pauze přehráli doma Litvínov 3:1

  16.11.2018
  Lepší návrat do extraligového kolotoče si Kohouti mohli jen těžko představovat. Po reprezentační pauze...

  15 minut klub znovu ožil. Tentokrát byli pasováni budoucí ekonomové

  16.11.2018
  V olomouckém klubu 15 minut byli ve středu 13. listopadu pasováni studenti prvního ročníku Univerzity...

  Řidič na elektrické koloběžce srazil ženu. Policisté hledají svědky nehody

  15.11.2018
  V ranních hodinách projížděl muž na elektrické koloběžce ulicemi Velké Bystřice. V Loučné mu však cestu...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: