FOTO: Olomouckou radnici zahalilo lešení, jedenáct měsíců ji nikdo neuvidíBudova radnice je z části zahalená lešením. FOTO: Magistrát města Olomouce  Olomouc
  14.01.2017

Oblíbenou olomouckou památku, jejíž historie sahá až do středověku, čekají letos velmi rozsáhlé a náročné opravy. Ty se dotknou střešní krytiny, krovů i "chrliče".

Návštěvníci olomouckého Horního náměstí uvidí budovu místní historické radnice po zbytek letošního roku tak trochu netradičně - zčásti zahalenou lešením. Známá památka získá díky dělníkům novou střešní krytinu, opraví ji krovy i podokapní římsy.

Práce by měly skončit před koncem roku. „Investice, která probíhá pod důsledným dohledem památkářů, znamená rozsáhlé a technicky náročné stavební práce,“ uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk.

Opravovaný prostor patří svou plochou k největším i nejhodnotnějším historickým střechám v Olomouci. Půdorys střechy totiž činí přes dva tisíce metrů čtverečních.

Gotické prvky
Sedlovou střechu tvoří dřevěné krovy různého stáří a pokrývá ji pálená skládaná prejzová krytina. „Podle nových zjištění odborníků pochází nejstarší části střešních krovů z období pozdní gotiky a jsou v našich poměrech skutečnou vzácností,“ dodal náměstek Filip Žáček.

Střecha trpí řadou problémů: třeba popraskané tašky, v dobrém stavu nejsou ani krovy poškozené hmyzem, houbami, ale také nesprávně provedenými zásahy z dob minulých. Oprav se dočkají i kovové chrliče s podobiznami draků.

V lednu začalo vyrůstat lešení nad Informačním centrem. To postupně skryje radnici až za nároží směrem ke kašně Hygie.

Po dobu stavebních prací budou dělníci postupovat proti směru hodinových ručiček, až skončí v prostoru nad Galerií Caesar.

Předpokládané náklady na rekonstrukci činí téměř 24 milionů korun. „S financováním oprav by měla městu pomoci dotace v předpokládané výši devadesáti procent výdajů,“ doplnil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Sluneční hodiny
Z dotací připravuje město i další investice, které v budoucnu promění vzhled Informačního centra a vstup do budovy radnice.

V nejbližších letech má následovat oprava fasády, která by mohla na zdi radnice vrátit i troje původní sluneční hodiny z doby Marie Terezie, a také obklady z maletínského pískovce (psali jsme ZDE).

Historie radnice na Horním náměstí je bohatá a táhne se až do 14. století. V roce 1378 olomoučtí položili její první kámen.

V letech 1410 až 1411 byla dostavěna první, dřevěná, radnice. V roce 1417 ji zničil požár, takže o tři roky později začala stavba nové kamenné budovy.

Nejstarší části konstrukce střešních krovů pocházejí z počátku 16. století, nejmladší jsou o čtyři století starší.


Autor: Kateřina Černohorská

Místo události: Horní náměstí 583/1,Olomouc

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: