Rekonstrukce vrátí Teologické fakultě její historický vzhled. A dostane novou kapli

Teologická fakulta na rohu ulic Kateřinská a Aksamitova v současnosti prochází rozsáhlých rekonstrukcí. Návštěvníci Olomouce tak musí počítat s omezením. Zdroj: Narrative Media

22.07.2019
Historická budova z 19. století na rohu ulic Kateřinská a Aksamitova čeká rekonstrukce. Nový vzhled dostanou učebny, dvůr a laboratoř ELISA pro měření biomarkerů v souvislosti se sociálními vědami.

V historii několikrát opravovaná budova, kde v současnosti sídlí Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého (CMTF UP) dostane brzy zpět svůj historický novogotický kabát. Čeká ji totiž kompletní rekonstrukce interiérů a dotkne se i exteriéru. Rekonstrukce bude stát padesát milionů korun.

 „Nejviditelnější změnou bude přesun vstupu do nároží a nová dominanta nárožního štítu v podobě ozdobné helmice,“ řekl Tomáš Pinďák, výrobní ředitel firmy VW WACHAL, která rekonstrukci provádí.

Zaměstnanci univerzity, co v této budově na rohu ulic Kateřinská a Aksamitova sídlí, se dočkají nových učeben, pracoven, poradensko-terapeutických prostorů, nebo ELISA laboratoře pro měření biomarkerů v souvislosti se sociálními vědami. Opravy se dotknou i nádvoří.

„Potřebujeme prostor, kde by mohli být všichni naši doktorandi a vědečtí pracovníci pohromadě. Nyní jsou rozesetí po různých místech, mimo jiné v pronajatých prostorách na třídě 1. máje, které budeme moci po kolaudaci budovy v Kateřinské uvolnit,“ řekl Peter Tavel, děkan CMTF UP.

V minulosti budova sloužila jako vysokoškolské koleje, které podstatně změnily podobu interiérů. Největším historizujícím prvkem, který vrátí dům z 19. století do doby jeho počátků, má být ozdobná helmice nárožního štítu. Ta má pro teologickou fakultu zvláštní význam, protože pod ní přibude nová kaple.

 „Jsme na fakultě velmi otevření všem bez rozdílu náboženského názoru a je u nás velmi svobodný prostor k sebevyjádření. Jako katolíci ale potřebujeme místo, kde čerpáme sílu a tím je pro nás eucharistická kaple,“ říká Lucie Cincialová, proděkanka CMTF UP.

V současné době se tato budova rekonstruuje podle návrhu olomouckého architektonického studia Ječmen. Návštěvníci tak budou muset počítat s menším omezením. „V místě je bohužel pro stavbu málo místa, takže jsme museli vyřídit placené zábory veřejného prostranství. Veřejnost se budeme snažit omezovat co nejméně,“ dodal Pinďák.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

Místo události: Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého,Olomouc

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Červený kostel změní podobu. Ze skladu knih bude koncertní síň a kavárna

  05.09.2019
  Červený kostel v Olomouci změní svou podobu i funkci. Po rekonstrukci mu zůstane prakticky pouze barva....

  FOTO: Voliéra Bábovka po rekonstrukci připomíná varhany. A bude průchozí

  20.08.2019
  Ptačí orchestr se již brzy vrátí do voliéry v olomoucké zoo zvané Bábovka. Po rekonstrukci na návštěvníky...

  FOTO: Sprejer v Olomouci poničil Terezskou bránu, vandalovi hrozí až tři roky

  31.07.2019
  Po aféře s graffiti na Karlově mostě v Praze, které byl odílem dvou německých turistů, si příznivci umění...

  Lidem v Olomouci vadí chemie a radní nechali zpracovat analýzu, jak hubit plevel

  30.07.2019
  Olomouc zvažuje náhradu k chemickému hubení plevelů, podobně jako k ní přistoupili už v Plzni či třeba...

  Komenium restaurovali tři roky. "Mistři" dílu vrátili barokní iluzi

  26.07.2019
  Lidé se už konečně mohou podívat na opravený sál školy Komenium v Olomouci. Ten už čekají poslední restaurátorské...

  OBRAZEM: Olomoucká zoo se pyšní novými mláďaty lemurů

  29.06.2019
  V rodinách lemurů si s porody prostě nedají pokoj. Přírůstky nehlásí, ale v zoo o nich vědí hned u dalších...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: