VIDEO: Hasiči v Olomouci zkoumali štěrbinovou kamerou dutiny ve staré školeHasiči dutiny prozkoumali štěrbinovou kamerou. FOTO: HZS OK  Olomouc
  24.10.2017

Rekonstrukce historické budovy Základní školy Komenium v Olomouci prozradila jedno tajemství, když dělníci při renovaci slavnostního sálu objevili otvor do historického horkovzdušného topení. Hasiči pak dutiny prozkoumali štěrbinovou kamerou.

Stěny slavnostního sálu budovy historické školy Komenium v Olomouci pokrývají fresky z konce devatenáctého století. Doposud však nikdo netušil, co se za freskami, potažmo zdmi skrývá. 

Při restaurování slavnostního sálu tam objevil restaurátor otvor do historického horkovzdušného topení. 

Základní škola Komenium vznikla v letech 1873 až 1875. Slavnostní sál budovy je na všech stěnách i na stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Diváka při pohledu na výzdobu sálu fascinuje hustota a složitost výjevů i ornamentálních prvků. Obdobná malířská výzdoba v takovém rozsahu a provedení je unikátem, který nemá v tuzemsku srovnání. Hlavním autorem freskové výzdoby, na níž se podílelo více tvůrců, je pravděpodobně malíř José Hilber, a vznikla roku 1892. Význam školy samotné potvrzuje i její historie. Prvotním důvodem k této velkorysé stavbě byla nejen praktická potřeba nových prostor, ale i snaha o zvýšení prestiže školství v Olomouci. Myšlenka stavby školy zaujala i samotného císaře Františka Josefa I., který nad stavbou převzal patronát a školu po otevření osobně navštívil. Od roku 2016 probíhá v sále restaurování fresek, rozdělené s ohledem na velkou náročnost do několika etap.

"Stavební otvor, který pod zdobenou zinkovou litinovou mříží v jedné ze stěn sálu našel restaurátor Radomír Surma, je velmi pravděpodobně výstupem původní dobového horkovzdušného topení, které vzniklo už při stavbě školní budovy," uvedl mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

"Prostý pohled do otvoru ovšem mnoho neprozrazoval, protože se jedná o úzkou a zřejmě velmi hlubokou šachtu," dodal mluvčí.

Olomoucký primátor Antonín Staněk požádal profesionální hasiče, aby využili svou speciální techniku a pokusili se zjistit, zda je dávné technické zařízení stále průchodné a zda by jej šlo obnovit. 

"Napadlo mě, že by v této situaci bylo možné požádat hasiče o pomoc, protože disponují technikou, která se i do takto úzkých prostor dokáže dostat,“ vysvětlil Staněk. Hasiči se tedy v úterý dopoledne pustili do průzkumu otvoru pomocí štěrbinové kamery.

Hasiči se na místo vrátí
"Během průzkumu našli několik zákoutí a odboček, také jedna dvířka, místy byl prostor zasypaný a zúžený," uvedla mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Kamera se dostala až do hloubky 7,49 metru, nicméně chodba své tajemství nevydala.

"Hasiči poté zkoušeli ještě s restaurátorem prozkoumat další otvor, který se nacházel ve sklepení, ale ten byl zasypaný hned několik desítek centimetrů od okraje, proto ani tato chodba nepřinesla očekávaný výsledek," dodala mluvčí hasičů.

Spolupráce restaurátorů a hasičů tak bude pokračovat. "Pokud se restaurátorům podaří pročistit a prohloubit stavební otvor, mohli by se hasiči na místo znovu vrátit. Ve výsledku by pak mohl obnovený systém sloužit pro moderní vzduchotechniku," dodal mluvčí olomoucké radnice. 


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: 8. května 501/29,Olomouc

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: