Hanácké derby je tu. Sigma míří do Prostějova

12. 08. 2016

Přestože fotbalisté olomoucké Sigmy sestoupili z nejvyšší soutěže o patro níž, o atraktivní zápasy mají postaráno i ve druhé nejvyšší fotbalové lize. Po úvodním kole, ve kterém doma přivítali tradiční fotbalovou baštu z Opavy, je na řadě další třaskavý duel.

Když v červnu oficiálně skončily soutěže pořádané Fotbalovou asociací České republiky, ve dvou koutech úrodné Hané panovala zcela odlišná nálada. Zatímco slavná Sigma Olomouc, tradiční český fotbalový klub, sestoupila z nejvyšší soutěže a analyzovala příčiny svého neúspěchu, zhruba 17 km odtud, v Prostějově, se slavilo.

Tamější fotbalisté totiž opanovali Moravskoslezskou fotbalovou ligu a po dlouhých třinácti letech postoupili zpět do Fotbalové národní ligy. Nyní se tak oba celky mohou znovu utkat v ligovém duelu.

Olomoučtí fotbalisté vstoupili do přípravy na ročník 2016/2017 s jasným cílem – připravit se tak, aby se týmu podařil okamžitý návrat do nejvyšší soutěže. Prostějovští mají o poznání skromnější cíle, slovy předsedy klubu Petra Langra se chtějí ve druhé lize dlouhodobě zabydlet. Jenže nyní je na programu derby. A odjakživa platí, že při něm se případné výkonnostní rozdíly smazávají.

Prostějov zažije obnovenou druholigovou premiéru z říše snů. Vzhledem k tomu, že první kolo, k němuž měl cestovat do Vítkovic, bylo odloženo až na konec srpna, půjde o nováčkovský křest ohněm.

„Asi jsme si nemohli přát příznivější los. Snad bude krásné počasí a budou plné tribuny. Na tenhle zápas plánujeme oficiální rozlučku s Lukášem Zelenkou. Chceme si užít atmosféru a případný tříbodový zisk by byl takovou třešničkou na dortu,“ komentoval pro klubový web nadcházející duel trenér Prostějova František Jura.

Sigma už za sebou své druholigové „poprvé“ má. Na domácím hřišti přivítala silnou Opavu. A oba týmy se rozešly smírně 1:1, když se před více než třemi tisícovkami diváků na Andrově stadionu prosadili olomoucký Plšek a hostující Schaffartzik z penalty. Potvrdilo se tak, že to Hanáci s avizovaným okamžitým návratem nebudou mít tak snadné.

„Do puntíku se ukázalo, co jsem říkal už před zápasem s Opavou, a to sice, že soupeř disponuje velice kvalitními hráči. Ve druhém poločase nás Opava tlačila, což vycházelo z naší pasivity. Nemáme zatím takovou sílu, abychom utkání kontrolovali. Pak se bojíme o výsledek. Čeká nás spousta práce,“ vzpomněl na premiéru ve Fotbalové národní lize trenér Sigmy Václav Jílek.

Oba soupeři už však za sebou mají duely v MOL cupu. Sigma na Vysočině proti Polné zvítězila vysoko 10:1. „Byla to prostě povinnost, kterou jsme museli splnit,“ řekl k Jílek k utkání proti polenskému Slavoji. Do dalšího kola postupuje i Prostějov, jenž vyhrál v Líšni 3:1.

„První poločas z naší strany nebyl ideální. Pak přišlo přestávkové zvednutí hlasu a ve druhém poločasu už jsme hráli takticky mnohem lépe. Vyšlo to,“ dodal ke generálce na Sigmu lodivod Prostějova Jura.

Poslední vzájemný zápas obou soupeřů se odehrál v rámci přípravy na loňský ročník. Sigma v něm zvítězila 1:0. Nyní ale půjde o úplně jiné utkání. Atraktivní hanácké derby začne v sobotu 13. 8. v 17 hodin na stadionu Za Místním nádražím.

Autor: Petr Jindra

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.