Nové druhy ostropestřce léčí játra, jejich vývoj zabral vědcům šest let



 18. 04. 2017

Pacientům, kteří mají problémy s játry, svitla nová naděje. Olomoučtí vědci z Centra regionu Hané vyvinuli tři nové druhy "pomocníka", kterého všichni lékárníci dobře znají. Nové odrůdy ostropestřce vznikly na zakázku pro farmaceutickou firmu, která je využije ve výrobě léků.

Odrůdy slouží pro extrakt, který je součástí přípravků určených pro "opravu" jaterních buněk. Šlechtění nových druhů většinou trvá přes deset let, ovšem tentokrát měli vědci k dispozici rozpracovaný materiál, přesto jim výzkum zabral šest let práce.

"Přípravky se využívají jako podpůrná léčba pro pacienty s onemocněním jater, například cirhózou. Jelikož bylina z čeledi hvězdnicovité má ostny na všech nadzemních částech, nebyla to mnohdy práce příliš příjemná," řekl vedoucí výzkumu Radoslav Koprna.

V loňském roce byla registrována odrůda Tevasil, letos se přidaly další dvě – Albus a odrůda s návrhem názvu Tevadian.

"Každá z nich je specifická, mají trochu jiná složení komplexu účinných látek a odlišují se i vegetační dobou," objasnil Koprna.

Šlechtění nových odrůd není pro vědce ničím novým 

Vedoucí projektu Radoslav Koprna přednáší o problematice šlechtění na půdě Univerzity Palackého, navíc v minulosti vyšlechtil ve věděckém centru v Opavě tři nové druhy řepky olejné.

"Nabídky vyšlechtit nové odrůdy ostropestřce jsem se chopil s povděkem. Firma poskytla výchozí genetické zdroje, my jsme je využili a připojili naše know-how," sdělil Koprna.

"Tvorbu těchto odrůd chápu jako ideální příklad užší spolupráce akademické a komerční sféry,“ doplnil Koprna.


Autor: Lukáš Vaňkát



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: