Vznikající encyklopedie Olomouce prováže fakta o lidech s událostmi a budovamiElektronická encyklopedie pomůže lidem se v olomoucké historii zorientovat a současně si propojit znalosti. Zdroj: Ilustrační foto  Olomouc
  18.10.2019

Dějiny hanácké metropole přehledné a uspořádané. Lidé se mají v budoucnu zorientovat v nově vznikající elektronické encyklopedii, která spojí informace nejen o historických osobnostech, událostech, ale například i budovách.

Lidé se již brzy budou moci lépe zorientovat v bohaté historii města Olomouce. Vzniknout má totiž elektronická encyklopedie města, která má především provázat informace o místech, událostech, osobnostech, rodech a korporacích města. Chybět nebudou ani archeologické artefakty.

„Důležité přitom je spojit již dostupné informace, které už nashromáždily jednotlivé instituce. Proto budeme úzce spolupracovat například se Státním okresním archivem Olomouc, s Národním památkovým ústavem, s Knihovnou města Olomouce, Vědeckou knihovnou a také s Vlastivědným muzeem,“ vysvětlil náměstek primátora a historik Karel Konečný.

Zalistovat tak budou moci lidé i katalogem osobností a důležitých budov. Stejně jako ve slovníku budou hesla provázána s ostatními, takže čtenář si bude během vzdělávání historii současně propojovat.

„Například pokud si budeme prohlížet událost korunovace Matyáše Korvína v olomoucké katedrále, můžeme se současně dozvědět něco o katedrále samotné, o uherském králi Matyáši Korvínovi či o dalších osobnostech, které s touto událostí měly něco společného. Najdeme zde také příslušné archivní dokumenty, pokud k tématu existují, a obrazové přílohy, jako jsou například pečeti,“ dodal Konečný.

Encyklopedii připravují odborníci z Univerzity Palackého, Národního památkového ústavu a softwarovou společností Bach systems. Navázat tak mohou na již vytvořený archiv, který olomoučtí radní nechali v minulosti vytvořit. Archiv obsahuje stovky dokumentů a ilustrací olomouckých dějin.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: