Záchranářskému vrtulníku se zasekl motor. Nouzově přistál v OlomouciV Olomouci musel nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby. Foto: www.zzsol.cz/  Olomouc
  17.01.2017

V Olomouci musel nouzově přistát vrtulník letecké záchranné služby. Hejtman kraje Košta v souvislosti s tímto případem požaduje změnu: napadá tendr, který ba provoz letecké záchranky vypsalo ministerstvo.

Na letišti v Olomouci – Neředíně přistál kvůli závadě na motoru vrtulník letecké záchranné služby Olomouckého kraje. "Stroj provozuje slovenská společnost Air Transport Europe, která vyhrála tendr ministerstva zdravotnictví a bude na území regionu v příštích čtyřech letech zajišťovat akutní lékařskou péči," poznamenal mluvčí Kamila Navrátilová.

Provoz letecké záchranné služby byl v Olomouci zahájen 1. 10. 1990. Část posádky zajišťuje zdravotnická záchranná služba kraje, ostatní pracovníky včetně pilotů zajišťovala do konce loňského roku společnost Alfa – Helicopter. Ta se do tendru ministerstva zdravotnictví nepřihlásila. Smlouva s novým provozovatelem, slovenskou společností Air Transport Europe, je uzavřená do roku 2020.

„Vrtulník převážel pacienta z Drahotuše na popáleninové centrum do Brna. Nad Prostějovem začaly kontrolky signalizovat závadu motoru. Pilot se vrátil do Olomouce. Pacient nebyl nijak ohrožen. Díky pohotovosti záchranářů už na letišti čekala sanitka a transportovala ho na místo určení,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček.

„Musím říct, že jsem podobnou událost bohužel předjímal. Kvůli tendru, který nesmyslně vypsalo ministerstvo zdravotnictví a jehož jediným kritériem byla co nejnižší cena, máme v Olomouci více než dvacet let starý vrtulník. Stroj, který provozovatel přislíbil jako náhradní, tu od 1. ledna, kdy začala létat nová společnost, není vůbec,“ sdělil Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje.

Stojí v hangáru
Neposlušný stroj stojí v hangáru zdravotnické záchranné služby v Olomouci a odborníci pracují na odstranění závady.

Ředitel zdravotních záchranářů pozastavil všechny lety a obnoví je, až bude závada odstraněna a provozovatel předloží písemnou záruku bezpečnosti vrtulníku.

Do té doby budou záchranáři Olomouckého kraje spolupracovat s leteckou službou Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.

Olomoucký kraj nemá právo zasahovat do smluv, které Ministerstvo zdravotnictví na základě tendru uzavřelo s jednotlivými provozovateli letecké záchranné služby.

Hejtman Košta ovšem chce vyvolat jednání se šéfem resortu Miloslavem Ludvíkem. „Jako předseda Komise Rady Asociace krajů České republiky pro zdravotnictví jsem rozhodnut jednat s ministerstvem o tom, co dál. Abychom opět dostali leteckou záchrannou službu do stavu, který odpovídá roku 2017,“ doplnil hejtman Košta.


Autor: ) ( red

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: