Přírůstky v zoo: Televizní hvězdy mají medvíďata, zatím je však nikdo nevidělZoo Olomouc má nové přírůstky. Jsou jimi medvědi baribalové a tamaríni vousatí. Ilustrační foto  Olomouc
  20.01.2017

Zoologická zahrada v Olomouci se může pochlubit novými mláďaty. Kromě tamarínů vousatých, kteří přišli na svět ve sváteční den, jde hlavně o potomky známého televizního páru medvědů baribalů, kteří si zahráli v cyklu České televize.

Prvními narozenými mláďaty jsou za rok 2017 medvědi baribalové. Narodili se 4. ledna. Samec je v zoo chovaný od roku 2012 a pochází ze soukromého zařízení v Belgii.

Samička Tracy k němu přibyla o rok později a narodila se v Severní Americe. Jde  známou dvojici. „V roce 2015 se jejich adoptivními rodiči stal filmový štáb České televize natáčející příběhy Detektivů od Nejsvětější trojice. Ve scénáři medvědy uspali a ukradli,“ připomněla mluvčí zoo Karla Břečková.

„Štáb v čele s režisérem Janem Hřebejkem si medvědy natolik oblíbil, že jeho členové sáhli do peněženek a přispěli na jejich chov,“ podotkla Břečková.

Cyklus v televizi běžel na jaře 2016 a narození mláďat je velká událost, jelikož Tracy je nezkušená a mladá medvědice. Ošetřovatelé se ji snaží držet v klidu, aby se dobře nastartovaly její mateřské pudy.

„Ošetřovatelka se zdržuje v prostoru medvědí ubikace jen nezbytně nutnou dobu, samice s mláďaty je v samostatném boxu a hodně spí. Mláďata zatím nikdo neviděl, pouze je syšet, jak se ozývají. Nevíme, kolik jich je,“ přiznala mluvčí.

Baribalové se páží v letních měsících. „U medvědů se vyskytuje utajená březost, vývoj zárodku se na několik měsíců zastaví a mláďata se rodí až v zimě. Doba březosti proto trvá okolo 7 až 8 měsíců, doba vývoje zárodku asi 2 měsíce,“ řekla mluvčí.

Samice mívají obvykle dvě nebo tři mláďata, která jsou slepá a váží kolem 200 až 400 gramů. Osamostatní se teprve po roce a půl.

Před koncem roku se narodili i tamaríni
Dobrým zprávám není konec. Na Štědrý den se v olomoucké zoologické zahradě narodila mláďata tamarínů vousatých. Zoo je chová už od roku 2004, kdy přivezli samce Lisa ze zoo Lisabon a samici Hope ze zahrady v Belfastu.

„Zvířata si rozuměla, jakmile dospěla, dočkali jsme se v únoru 2006 prvních mláďat. Od té doby se pár rozmnožoval a odchoval 17 potomků. Loni na podzim otec uhynul a narození posledních mláďat se nedočkal. Otec má ovšem výraznou roli při odchovu mláďat,“ podotkla Břečková.

Po narození si mláďata převezme, vozí si je na zádech a jejich matka je jen kojí, což nyní dělá jejich starší sourozenec.

Nejčastějším znakem tamarínů jsou velké a dolů zahnuté bílé vousy, podle těch ostatně získala i jméno. Mláďata mají vousy krátké. „Délka těla je 23 až 26 centimetrů, ocasu 35 až 41 centimetrů, hmotnost 350 až 450 gramů. Hlas je podobný ptačímu, vydává vysoké a cvrlikavé tóny,“shrnula mluvčí.

Ke hmyzu a jiným velikostně dostupným živočichům se přikrádají velmi opatrně jako kočky a rychle útočí. 


Autor: Lenka Drelichová

Místo události: Darwinova 222/29,Olomouc

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: