O jídle čtyřikrát jinak: Festival Země na talíři představil zemědělství v novém světle

Festival Země na talíři nabídl v úterý a ve středu v Olomouci promítání čtyř dokumentárních filmů, které poukazují na problematiku zemědělství. FOTO: Země na talíři

12.10.2017
Festival Země na talíři nabídl v úterý a ve středu v Olomouci promítání čtyř dokumentárních filmů, které poukazují na problematiku zemědělství, a to jak v zemích rozvojových, tak v zemích třetího světa. Nechyběly ani odborné diskuze, jichž se zúčastnili specialisté z řad vědeckých ústavů.

Pod záštitou Akademie věd ČR a analytického centra Glopolis se v úterý staly olomoucká Pevnost poznání a kino Metropol odpolední destinací nejen řady studentů, ale všech, kteří se o budoucnost naší planety zajímají. Alternativní dokumenty s názvy Mrtví osli se hyen nebojí, Děkujeme za déšť, Ryba, kterou jím, a Sustainable: Potraviny v jiném světle, sklidily mezi diváky veliký úspěch. 

Řádově již druhý ročník festivalu se nesl v duchu problematiky financování místních farmářů, nadměrné konzumace nekvalitních potravin a alternativního řešení současného stavu zemědělství. Motto Sázíme iluze, nebo sázíme na iluze? bylo obstojné. Mimo jiné byla řeč i o změně počasí a klimatu, což je, s ohledem na nedávné vystoupení USA z Pařížské klimatické dohody, téma velmi aktuální.

Stejně jako loni, také letos předcházela promítáním řada workshopů, na nichž si zájemci měli možnost vyslechnout mnoha ověřeným radám a tipům. Workshopy přinášely odpovědi na to, jakými způsoby lze šetřit životní prostředí, jak si poradit při domácím kvašení, vypěstovat vlastní zeleninu, nebo si vyrobit vlastní prací prášek s aviváží.

Afrika na úvod
Úterní promítání odstartovalo filmem Mrtví osli se hyen nebojí. Ten pojednával o násilném vysídlování, kterému se obyvatelé Etiopie nemohou nijak bránit. Tzv. „povesničtění,“ financované Světovou bankou, dohání místní domorodce k opouštění svých domovů a podřízení se zahraničním investorům, kteří jejich půdu zabírají. Zatýkání novinářů informujících o nekalých praktikách je další věc, která hraje v tomto snímku důležitou roli. 

Na téměř 90minutový film poté navázala diskuze s Alexandrem Ačem, doktorem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Ten poukázal na hned několik faktů; Například, že nejvíce investorů nepochází z Evropy nebo USA, ale z Indie. Dále pak, že místní etiopské vlády upřednostňují zájmy zahraničních investorů před zájmy svých lidí. Závěrem pochválil český katastrální systém, který je podle něj jedním z nejpropracovanějších systémů na světě.

Problémů sub-saharské Afriky se dotkl i druhý snímek, Děkujeme za déšť, který se pro změnu věnoval příběhu chudé farmářské rodiny v Keni. Oba snímky měly smutný dozvuk, který však rezonoval nadějí, že stále můžeme něco dělat, a že věnování pozornosti podobným snímkům je dobrým způsobem, jak začít.

Ve středu zpět na Západ
Na klesající populaci ryb upozornil ve středu snímek Ryba, kterou jím. Ten se zaměřil na nadbytečné výlovy ryb z moří a oceánů. Hostem debaty byl tentokrát Martin Rulík. 

K večeru se celé obecenstvo přesunulo do kina Metropol, kde byla po úvodním slově v osm hodin zahájena projekce. Snímek Sustainable přišlo podpořit asi nejvíce diváků. Ve filmu se diváci přenesli za oceán, konkrétně do Spojených států, kde konvenční zemědělství ovládá již řadu let celé agrární odvětví.

Menší farmáři proto musejí hledat různé alternativy, jak si své místo na trhu opět zajistit. Snímek zachycuje tříčlennou rodinu, která dodává chemicky neupravované potraviny do místních obchodů. Jak celou situaci vidí odborníci, to byla jedna z otázek, která padla v následné diskuzi s Docentem Pavlem Nováčkem. Sám se k rozvoji staví poněkud zdráhavě, jedním dechem však dodal, že generační obměna by mohla leccos změnit. 

Naděje do budoucna
Pořadatelé letošního festivalu byli za účast na projekcích velmi rádi. Co se do počtu účastníků týče, nemohli se sice rovnat stejnojmennému festivalu v Praze či Ostravě, přesto však rozhodně nepřišlo jejich úsilí vniveč.

Nemluvě o tom, že vše probíhalo v rámci neziskové organizace, která pro diváky celou akci uspořádala zcela zdarma.

Festivalová propagace bude snad v budoucnu hojnější a přivábí ještě více diváků, než tomu bylo doposud. A pokud jste letošní promítání nestihli, nezoufejte. Další ročník, který proběhne v říjnu 2018, můžete prožít na vlastní kůži; ať už jako člen festivalové produkce, nebo v roli diváka.

Autor: Kordulová Eliška

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Sasanky i chobotnice. Nevzhlednou zeď pavilonu sprejeři proměnili v podmořskou hlubinu

  22.10.2018
  Při procházce Smetanovými sady návštěvníci nepřehlédnou barevnou dominantu dříve nevzhledné zdi, kterou...

  FOTO: Opilá žena bez řidičáku "nevybrala" křižovatku a narazila do zdi

  22.10.2018
  Pod vlivem alkoholu sednout za volant neměla zábrany sedmadvacetiletá žena. Ta, ačkoliv ani nevlastní...

  Počty nalezených stříkaček v Olomouci narůstají. Strážníci zlikvidovali další tři kusy

  22.10.2018
  Injekční problém v hanácké metropoli rozhodně neustává. Během uplynulého víkendu muži zákona likvidovali...

  VIDEO: Zdrogovaný motorkář srazil policistku. Hrozí mu až dvanáct let za mřížemi

  22.10.2018
  Čtyřiatřicetiletý motorkář se snažil v Mohelnici vyhnout silniční kontrole, a proto srazil policistku....

  Květinová krajina zdobí olomouckou radnici. Připomíná sto let od založení republiky

  22.10.2018
  Podloubí olomoucké radnice zdobí tři panely, jež představují květinou krajinu. Aranže v podzimních i...

  Brankáři i nepřesné střely rozhodli o smírném výsledku 1:1 mezi Zlínem a Sigmou

  20.10.2018
  Olomoucký fotbalový tým přivítal ve dvanáctém kole na domácím hřišti Fastav Zlín. Za devadesát minut...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: