Téměř 40 válečných veteránů a politických vězňů se v Olomouci dočkalo ocenění



 10. 06. 2016

Téměř čtyřicet válečných veteránů a politických vězňů z období 2. světové války se v Olomouci od zástupců kraje dočkalo poděkování za jejich činy. Organizacím, které je sdružují, předal kraj šeky. Peníze mají pamětníkům pomoci s placením léků a zdravotnických pomůcek.

Téměř čtyřicet válečných veteránů a politických vězňů z období 2. světové války se sešlo ve středu 8. června v sále krajského úřadu v Olomouci, aby jim zástupci poděkovali za jejich činy.

Zúčastnili se i zástupci Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu a demokracii. Aby kraj organizace podpořil, předal jim šeky.

„Každý rok pořádáme setkání s válečnými veterány a s lidmi, kteří se zasloužili o naši svobodu a demokracii. Následně mě představitelé Českého svazu bojovníků za svobodu a představitelé Československé obce legionářské oslovili s tím, zda by se pro tyto lidi nedal zajistit nějaký příspěvek na léky, zdravotnické pomůcky a vitaminové doplňky. Spustili jsme tedy tuto akci, která se setkala s velkým povděkem, za což jsem rád,“ popsal vznik akce hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Pamětníci dostali drobné dárky, kytice a tubusy s pamětními listy. Na konci akce shlédli krátký dokument Deník Otty Wolfa.

Mezi oceněnými byla i Miluše Ottová. Sama si ale válečné hrůzy příliš nepamatuje, v té době byla ještě batole. „Byla jsem malá, takže to znám jen z vyprávění, ale byla to velice drastická doba. Tatínek byl v pracovním táboře v Benešově, takže jsme byly bez rodičů schované u cizích lidí v Trojanovicích,“ prozradila válečná veteránka, která nyní pracuje jako tajemnice Svazu bojovníků za svobodu.

Autor: Zuzana Spurná, Vendula Šťávová


Autor: Administrátor Administrátorský



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: